Ποιοι διεκδικούν την ψήφο μας;

Με την ανακοίνωση της ημερομηνίας των εκλογών και η ανακοίνωση των ψηφοδελτίων της ΝΔ

Σύμφωνα με πληροφορίες εκτός του ψηφοδελτίου επικρατείας το οποίο θα ανακοινωθεί λίγες μέρες πριν από την διεξαγωγή των εκλογών, όλα τα άλλα ονόματα στις περισσότερες περιφέρειες έχουν «κλειδώσει».

Πιθανότατα δεν θα ανακοινωθούν τα ονόματα των «γαλάζιων» ψηφοδελτίων στο τέλος της εβδομάδας όπως είχε δηλώσει σε συνέντευξη του στο Real.gr ο γραμματέας της ΝΔ.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες αιτία αυτής της ολιγοήμερης αναβολής είναι το γεγονός πως δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα επισήμως η ημερομηνία των εκλογών.

 

Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα θα αποφασιστεί τι μέλλει γενέσθαι και με τους ανεξάρτητους «γαλάζιους» βουλευτές οι οποίοι δεν προσχώρησαν στο κόμμα του Πάνου Καμμένου και ψήφισαν την νέα δανειακή σύμβαση. Γι αυτό το θέμα υπάρχει έντονος προβληματισμός και κανείς δεν γνωρίζει ποια θα είναι η τελική απόφαση που θα πάρει ο Αντώνης Σαμαράς.

 

Ωστόσο εκτός του ψηφοδελτίου επικρατείας το οποίο θα ανακοινωθεί λίγες μέρες πριν από την διεξαγωγή των εκλογών, όλα τα άλλα ονόματα στις περισσότερες περιφέρειες έχουν «κλειδώσει».

 

Νέα πρόσωπα, παιδιά πρώην βουλευτών, αλλά και πολιτικούς από το παρελθόν περιλαμβάνουν τα ψηφοδέλτια της Ν.Δ., τα οποία είναι ανανεωμένα κατά 50%. Στόχος της Συγγρού είναι να υπάρξει εκπροσώπηση απ’ όλους τους επαγγελματικούς κλάδους.

 

Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας

Ως επτασφράγιστο μυστικό κρατούν τα ονόματα τα οποία θα συμμετέχουν στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας. Τρία ονόματα θεωρούνται σχεδόν βέβαια, του αντιπροέδρου του κόμματος Σταύρου Δήμα, του εκπροσώπου Γιάννη Μιχελάκη και του στενού συνεργάτη του Α. Σαμαρά Χρύσανθου Λαζαρίδη. Τις τελευταίες ημέρες, ωστόσο, έχουν φουντώσει οι πληροφορίες που θέλουν και τον νέο υπουργό Παιδείας, καθηγητή Γιώργο Μπαμπινιώτη, να έχει συζητήσει με τον πρόεδρο της Ν.Δ. το ενδεχόμενο να συμπεριληφθεί στη λίστα του Επικρατείας.

 

Δεν θα είναι υποψήφιος ο Δ. Σιούφας

Την απόφασή του να μην είναι υποψήφιος στις επερχόμενες εθνικές εκλογές ανακοίνωσε ο βουλευτής της ΝΔ και πρώην πρόεδρος του ελληνικού κοινοβουλίου, Δημήτρης Σιούφας.

 

Ο Δημήτρης Σιούφας εξελέγη στις τελευταίες εκλογές με το ψηφοδέλτιο επικρατείας της ΝΔ, ενώ επί σειρά ετών εκλεγόταν βουλευτής Καρδίτσας. Ωστόσο ο Παύλος ανιψιός του Δ. Σιούφα θα είναι όπως όλα δείχνουν στα «γαλάζια» ψηφοδέλτια στην ιδιαίτερη πατρίδα του πρώην προέδρου της Βουλής.

 

Οι υποψήφιοι

 Α’ Αθήνας: Δημήτρης Αβραμόπουλος, Φωτεινή Πιπιλή, Προκόπης Παυλόπουλος, Νικήτας Κακλαμάνης, Ολγα Κεφαλογιάννη, Ανδρέας Ψυχάρης, Ευγενία Τσουμάνη-Σπέντζα (νυν βουλευτής Επικρατείας), Νότης Μηταράκης, Βασίλης Κικίλιας, Μανώλης Αγγελάκας, Μανώλης Μαυρομάτης.

 

Β’ Αθήνας: Αρης Σπηλιωτόπουλος, Κωστής Χατζηδάκης, Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Κυριάκος Μητσοτάκης, Γεράσιμος Γιακουμάτος, Πάνος Παναγιωτόπουλος, Γιάννης Παπαθανασίου, Βύρων Πολύδωρας, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Αργύρης Ντινόπουλος, Ευάγγελος Αντώναρος, Θανάσης Γιαννόπουλος (από Φθιώτιδα), Βασιλική Τζότζολα, Γρηγόρης Ζαφειρόπουλος, Αδωνις Γεωργιάδης, Κατερίνα Παπακώστα, Νίκος Κωστόπουλος, Αννα Καραμανλή, Νίκος Κωστόπουλος, Δημήτρης Κούκης, Τάνια Ιακωβίδου, Λευτέρης Ζαγορίτης, Αντώνης Αντωνιάδη, Χρήστος Αξελός, Γιώργος Βερναδάκης.

 

Περιφέρεια Αττικής: Πέτρος Δούκας, Μάκης Βορίδης, Πάνος Λειβαδάς, Μάκης Γάκης (πρόεδρος της ΝΟΔΕ Ανατολικής Αττικής), Στέφανος Αγιάσογλου Θανάσης Κατσιγιάννης, Θανάσης Μπούρας, Νίκος Κανταρές.

 

Α’ Πειραιά: Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, Σπύρος Σπυρίδων, Κώστας Κατσαφάδος.

 

Β’ Πειραιά: Γιάννης Τραγάκης, Αναστάσης Νεράτζης, Φαήλος Κρανιδιώτης, Γιάννης Κουράκος, Βασίλης Βουγιουκλάκης.

 

Α’ Θεσσαλονίκης: Κώστας Καραμανλής, Γιάννης Ιωαννίδης, Σταύρος Καλαφάτης, Ελενα Ράπτη, Στράτος Σιμόπουλος (επιχειρηματίας), Δημήτρης Πανοζάχος (πρώην περιφερειάρχης Ηπείρου), Αρτεμις Διαλυνά, Παναγιώτης Κοκκόρης, Παντελής Καζατζίδης, Νίκος Βεζυρτζής, Κώστας Μαργαρίτης.

 

Β’ Θεσσαλονίκης: Θόδωρος Καράογλου, Αναστασιάδης Σάββας, Γιάννης Παλαιστής (πρώην αντινομάρχης), Πόπη Καλαϊτζή, Αδάμ Ρεγκούζας, Παντελής Τσακίρης, Εύα Πατούσα.

 

Αιτωλοακαρνανία: Μάριος Σαλμάς, Κώστας Καραγκούνης, Θύμιος Δρόσος (μέλος Πολιτικής Επιτροπής), Γιώργος Πρεβεζάνος (πρώην δήμαρχος Μεσολογγίου), Γιώργος Παπαναστασίου (υποψήφιος περιφερειάρχης), Κώστας Σταράμος (πρώην δήμαρχος Αιτωλικού).

 

Αργολίδα: Γιάννης Ανδριανός, Τάκης Αναγνωσταράς (πρώην δήμαρχος Ναυπλίου), Χρήστος Καλατζής.

 

Αρκαδία: Ανδρέας Λυκουρέντζος Μαρίνος Τσίρμπας, Μαρία Τροχάνη, Κώστας Βλάσσης.

 

Κόρινθος: Χρήστος Δήμας, Κώστας Κόλλιας, Θανάσης Παπαχριστόπουλος, Πελοπίδας Καλλίρης.

 

Λακωνία: Θανάσης Δαβάκης, Γρηγόρης Αποστολικός, Φεβρωνία Πατριανάκου.

 

Μεσσηνία: Αντώνης Σαμαράς, Γιάννης Λαμπρόπουλος, Μανώλης Μάκαρης, Δημήτρης Σαμπατζιώτης, Δημήτρης Δράκος, Αγγελος Κωτσιόπουλος, Μιλτιάδης Χρυσομάλλης.

 

Αρτα: Γιώργος Στύλιος, Εύη Καραμπίνα, Βαγγέλης Παπαδημητρίου.

 

Ημαθία: Γιώργος Χαλκίδης, Τάσος Μπαρτζώκας (μέλος της Κ.Ε. της ΟΝΝΕΔ), Κώστας Ζιώγας (μέλος της Πολιτικής Επιτροπής), Απόστολος Βεσυρόπουλος (δημοτικός σύμβουλος Βέροιας), Λάζαρος Τσαβδαρίδης.

 

Πέλλα: Διονύσης Σταμενίτης, Αλκιβιάδης Νουσηκύρου, Ιορδάνης Τζαμτζής, Παρθένα Φουντουκίδου.

 

Πιερία: Γιώργος Κουκοδήμος, Αποστόλης Πόδας, Γιώργος Κωνσταντόπουλος.

 

Πρέβεζα: Στέργιος Γιαννάκης, Λάμπρος Πρέντζας, Ξώνα Γεωργία

 

Σέρρες: Αναστάσιος Καρυπίδης, Θεόδωρος Λεονταρίδης, Φωτεινή Αραμπατζή, Κώστας Τσιπλάκης, Κώστας Στάγκος, Στέργιος Βλάχβεης.

 

Χαλκιδική: Δημήτρης Πάχτας (οικονομολόγος), Ολγα Παπαμέτη, Γιώργος Γκιλής (πρόεδρος του Επιμελητηρίου), Νίκος Καραμανλής (δικηγόρος), Ευθύμιος Καρανάσιος.

 

Καστοριά: Μαρία Αντωνίου.

 

Κοζάνη: Μιχάλης Παπαδόπουλος, Κασαπίδης Γιώργος, Διαμαντής Βαχτσεβάνος.

 

Φλώρινα: Στάθης Κωνσταντινίδης, Σωτήρης Βόσδου (πρώην περιφερειάρχης).

 

Εβρος: Ακης Γεροντόπουλος, Αλέξανδρος Δερμετζόπουλος.

 

Καβάλα: Γιώργος Καλαντζής, Θόδωρος Καλλιαντζής, Γιάννης Πασχαλίδης, Ντίνος Κλειτσιώτης.

 

Θεσπρωτία: Κώστας Μπέσης.

 

Αχαΐα: Νίκος Νικολόπουλος, Μιχάλης Μπεκίρης, Νατάσα Ράγιου.

 

Κυκλάδες: Γιάννης Βρούτσης, Μπάμπης Κόκκινος.

 

Ηλεία: Κώστας Τζαβάρας, Θοδώρα Αυγερινοπούλου (βουλευτής Επικρατείας), Παναγιώτης Αδρακτάς, Διαμαντής Σεϊτανίδης.

 

Λέσβος: Γιάννης Γιαννέλης, Παύλος Βογιατζής (υποψήφιος περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου).

 

Χίος: Δημήτρης Μουσουρούλης, Μαρία Σώδη.

 

Δωδεκάνησα: Γιάννης Παπάς, Παναγιώτης Μαραβέλιας.

 

Γρεβενά: Απόστολος Τσένης, Φώτης Σιούμπουρας.

 

Ηράκλειο: Μανώλης Κεφαλογιάννης, Γιώργος Δεικτάκης.

 

Ρέθυμνο: Γιάννης Κεφαλογιάννης (ανιψιός του αείμνηστου Γιάννη Κεφαλογιάννη).

 

Χανιά: Μανούσος Βολουδάκης και Κυριάκος Βιρβιδάκης.

 

Ζάκυνθος: Διονύσης Γάσπαρος (πρώην νομάρχης).

 

Κέρκυρα: Νίκος Δένδιας, Στέφανος Γκίκας.

 

Βοιωτία: Γιάννης Καράμπελας (περιφερειακός σύμβουλος), Τάσος Ιγγλέζος, Κική Μαχαίρα, Λουκάς υπερήφανος, Λουκία Θεοδώρου, Βαγγέλης Μπασιάκος.

 

Εύβοια: Σίμος Κεδίκογλου, Αναστάσιος Λιάσκος, Σίσσυ Λαΐου

 

Ευρυτανία: Κώστας Κοντογιώργος, Βασίλης Αντλας.

 

Φθιώτιδα: Χρήστος Σταικούρας, Νίκος Σταυρογιάννης, Γιάννης Μπρεκουλάκης, Κώστας Κουτσογιαννακόπουλος.

 

Φωκίδα: Κώστας Παπαθανασίου.

 

Καρδίτσα: Σπύρος Ταλιαδόρος, Κώστας Τσιάρας, Παύλος Σιούφας (ξάδερφος του Δημήτρη Σιούφα), Γιώργος Αναγνωστόπουλος (γιος του Θόδωρου Αναγνωστόπουλου), Νίκος Παπάς.

 

Λάρισα: Χαρακόπουλος Μάξιμος, Ντίνος Διαμάντος, Μαίρη Καμηλαράκη, Γιώργος Αδαμούλης.

 

Μαγνησία: Θανάσης Νάκος, Ζέτα Μακρή, Γιώργος Σούρλας.

 

Ιωάννινα: Κώστας Τασούλας, Σταύρος Καλογιάννης, Στέλιος Λεύκοβιτς, Βασίλης Τσαλιαμάνης, Παντελής Κολόκας, Φίλιππος Σιάκκας, Αννα-Μισέλ Ασημακοπούλου.

 

Τρίκαλα: Κώστας Σκρέκας (γιος του βουλευτή Θεόδωρου Σκρέκα), Ηλίας Βλαχογιάννης, Κώστας Τσουρβάκας, Ζέφη Νικολάου.

 

Κεφαλονιά: Πέτρος Αλιβιζάτος, Γιώργος Κουρής (νομίατρος)

 

πηγή: real.gr

 

Για να δείτε  αναλυτικά ποια ονόματα μπαίνουν στα ψηφοδέλτια σύμφωνα με τιε τελευταίες πληροφορίες πατήστε εδώ

Write a comment

Comments: 0